fbpx
9 úspěšných vynálezců, jejichž jméno jste nikdy neslyšeli

Dnes jsou pro nás jejich vynálezy samozřejmé, ale historie jejich jména doslova zapomněla. Připomeňme si jména a zásluhy těch, kteří se podíleli na pohodlném životě každého z nás i těch, kteří přispěli vynálezy, jež nám přijdou téměř jednoduché, všední a samozřejmé.

Reklama

Garrett A. Morgan

Afroameričan narozený v devatenáctém století měl jenom základní vzdělání, ale patří k nejproduktivnějším vynálezcům své doby. Vyrobil první plynovou masku, předchůdce silničních semaforů, barvu na vlasy a kartáč pro jejich narovnávání, zautomatizoval tah šicího stroje.

Garrett A. Morgan (1877 – 1963)

Alfred Fielding

Je jedním z těch vynálezců, kteří hledali odpověď na jednu otázku a omylem našli odpověď na jinou. S kolegou Marcem Chavannesem pracoval na vývoji plastové tapety a mezitím zjistil, že vyrobil účinný obalový materiál. A patentoval bublinkovou fólii. Jeho firma Sealed Air Corporation nyní dosahuje ročních tržeb přes 8 miliard dolarů a zaměstnává přes 26 tisíc lidí v 175 zemích světa.

Alfred Fielding (1917 – 1994) s kolegou Marcem Chavannesem

Samuel O’Reilly

Narodil se v předminulém století a v něm také představil svůj vynález – rotační tetovací strojek. Newyorský tatér jej patentoval 8. prosince 1891 a i když od té doby vynález prošel řadou změn, v základu funguje na původním principu sto třicet let starého vynálezu.

Samuel O´Reillly (1854 – 1909)

John Walker

Britský chemik a lékárník na začátku devatenáctého století neúmyslně vyvinul pastu, která při tření vzplála. Stačilo už ji jen nanést na papírové tyčinky, přidat hrubý povrch – škrtátko – a vznikly první zápalky. Krabička s 50 sirkami stála šilink.

John Walker (1781 – 1859)

Mary Phelps Jacob

Na počátku devatenáctého století mladé americké socialistce došla trpělivost s nepříjemným, deformujícím a těžkým spodním prádlem – korzety. Vyrobila a patentovala první podprsenku. Zanedlouho ale byla z businessu unavená a prodala patent za 1500 dolarů společnosti Warner Brothers Corset Company. Ta na podprsence jen v příštích 30 letech vydělala 15 milionů dolarů.

Mary Phelps Jacob (1871 – 1970)

Thomas Adams

Americký vědec a vynálezce pracoval jako sekretář mexického diktátora Antonio Lopez de Santa Anna. Dlouho toužil vyvinout materiál pro výrobu pneumatik. Nakonec ale vynalezl žvýkací gumu a po spojení s gigantem Wrigley si jeho žvýkačky začali kupovat lidi po celém světě.

Thomas Adams (1818 – 1905)

Stephanie L. Kwolek

Americká chemička polského původu se věnovala vývoji polymerů. Stála u vývoje extrémně pevných vláken pod názvem kevlar. Ta jsou pětkrát silnější než ocel a dodnes se z nich vyrábí odolné oblečení pro extrémní sportovce, hasiče, vojáky, policisty, či motorkáře.

Stephanie L. Kwolek (1923 – 2014)

Timothy J. Berners-Lee

Narodil se v polovině dvacátého století v Británii a pracoval v ženevském CERNu. Zde ho napadlo vytvořit multimediální informační systém s dálkovou sítí a v roce 1989 zahájil hypertextový systém WWW a později první prohlížeč World Wide Web. V roce 2007 dostal královny Alžběty II. řád za zásluhy a později mu byla za zásluhy o rozvoj webových technologii udělena Turingova cena. Dnes je ředitel konsorcia W3C, které dohlíží na pokračující vývoj webu.

Timothy J. Berners-Lee (*1955)

Thomas Midgley

Americký strojní inženýr a chemik, držitel stovky patentů, vynalezl aditiva přidávající se do benzínu – tzv. olovnatý benzín. Přestože byl jeho vynález průkopnický, dnes by obdržel maximálně cenu Ropák století a jeho odkaz se tak stal poněkud ambivalentním. Environmentální historik J. R. McNeill o Midgleym řekl, že měl „větší vliv na stav zemské atmosféry než jakýkoli jiný organismus v historii Země“.

Thomas Midgley (1889 – 1944)

Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.