fbpx
Seznamte se: 10 zajímavostí o Mexiku

Co se vám vybaví, když se řekne Mexiko? Věděli jste, že patří do patnáctky nejvýkonnějších ekonomik světa a do roku 2050 se má zařadit do top 5? Fotbal, bohatá historie, přírodní krásy a drahými kovy orámované nerostné bohatství. Ale mexická kultura dala světu i další velké příspěvky a uchovává po staletí poklady, jaké byste za hranicemi středoamerického státu možná nečekali… Prozkoumejte v kostce zajímavosti o Mexiku.

Reklama

#1 Abyste se mohli milovat bezpečně

Luis Ernesto Miramontes přišel v roce 1951 s chemickou sloučeninou, která se měla stát první antikoncepční pilulkou. Bylo mu pouhých 25 let. Ve spolupráci s dalšími vědci pak připravil první syntézu norethisteronu, tedy hlavní složkou hormonální antikoncepce.

#2 Bez Mexika už by vám už nechutnalo

Že jsou pro vás gastronomickým symbolem Mexika kukuřičné placky a fazole? Kromě kukuřice je země domovinou zlatých plodin globální gastronomie. Patří mezi ně rajčata, arašídy, avokádo, vanilka, či feferonky. Bez mexického zemědělství bychom tak mohli zapomenout třeba na pizzu! Nebo na tequilu. Mimochodem není kukuřice jako kukuřice. Mexičané ve svém portfoliu mají rozmanitou produkci této plodiny – více než 59 odrůd, které uchovávají pro budoucí generace.

agáve
Zdroj: Unsplash

#3 Neuvěřitelných 67 úředních jazyků

Přestože většina komerčních i vládních podniků preferuje španělštinu, mexické právo uznává 68 úředních jazyků. Společně s desítkami jejich variací a domorodých dialektů je zde používáno kolem dvou stovek jazyků. Mnoho z nich je ohroženo vyhynutím, přežívají mezi malými komunitami a staršími generacemi.

#4 Druhá „největší“ země na světě

Mexiko patří hned po Spojených státech Amerických mezi nejobéznější země světa. Téměř 1 z 6 dospělých tu trpí cukrovkou, srdečními chorobami a nemocemi souvisejícími s nadváhou. Stoupající obezita je spojená s industrializací potravinářského systému, kvůli které jsou tučná jídla a sladké nápoje dostupnější než zdravé potraviny. Zajímavosti o Mexiku nejsou vždy k chlubení.

Zdroj: Pixabay

#5 Mekka televizních vynálezů

Bez mexických vynálezů by svět byl doslova černobílý. Místní rodák Gillermo González Camarena totiž stál za vynálezem televizního chromoskopického adaptéru, tedy systému pro barevné televizní vysílání. Stalo se tak v roce 1942, kdy Camarenovi bylo pouhých sedmnáct let! První barevný televizní přenos byl vysílán v Mexiko City o čtyři roky později.

#6 Potápějící se město

Hlavní město, Mexico City, stojí na vrcholcích jezerních koryt. Většina městské vody je čerpána z jejich podzemních rezervoárů a kvůli písčité půdě se město do vysychajícího podloží postupně noří. Se změnou klimatu a rozšiřujícím se suchem se zvyšuje tlak na zásoby vody a jejich vyčerpávání urychluje rozpad města.

Zdroj: Pixabay

#7 Španělské geny se v Mexiku nezapřou

Španělští kolonizátoři v Mexiku zanechali silný odkaz – vášeň k býčím zápasům. Vznikla tu největší býčí aréna na světě, Plaza de Toros Mexico s kapacitou 41 262 diváků. Byla postavena za 180 dní, v třísměnném provozu na ní pracovalo 10 000 dělníků.

#8 Unikátní zemědělský systém

Rané domorodé skupiny společně s kulturou Aztéků v úrodné oblasti údolí Mexika vybudovaly důmyslný zemědělský systém. Kanály a plovoucí zahrady umožnily zavlažování, obranu proti záplavám i přepravu zboží po celé oblasti. Tyto chinampas, jak se jim říká, jsou srovnatelná s rýžovými polnostmi v Číně, či údolím Nilu a společně patří mezi nejjedinečnější soustavy historického zemědělství.

Zdroj: Pixabay

#9 Líheň světového dědictví

Mexiko pečuje hned od 34 míst ze seznamu světového dědictví UNESCO, což je nejvíc v Americe. Většina, 27 z nich, jsou kulturní památky, 5 přírodních a 2 figurují v kategorii smíšené. Patří sem tropické lesy Calakmul, Akvadukt otce Temblequeho, či pyramidy v Chichén Itzá (které se staly i novodobým divem světa). Mexiko je s 33 památkami na 6. místě, nejvíce – tedy 51 – jich je v Itálii.

#10 První tiskový lis v Severní Americe

První tiskařský lis v Severní Americe byl v roce 1539 vyroben Juanem Pablem, jenž na něm do své smrti v roce 1560 vytiskl 35 knih. Jeho původní dílna byla přeměněna na muzeum a stále ji lze navštívit v historickém centru Mexico City.

Cestujte s námi nejen po Mexiku, ale i místech, které musíte mít zvěčněné ve své fotogalerii

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.

Copy link
Powered by Social Snap