fbpx
Historie smajlíků: Od ; ) až po první emodži

Když Forrest Gump probíhal Amerikou, otřel si obličej do žlutého trička, které mu podal neznámý muž u cesty. K mnoha životním úspěchům si tak filmová postava s IQ ne větším než 75, připsala také autorství žlutého obličeje s výrazem zvaného smajlík. Možná. A možná to bylo celé úplně jinak. Ponořili jsme se tentokrát do historie smajlíků.

Reklama

Smajlíka, stylizovaný obrázek lidské tváře, který má nejčastěji podobu žlutého kolečka se dvěma tečkami místo očí a půlkruhem místo pusy, asi více představovat nemusíme. Jeho podobu určil v roce 1963 výtvarník Harvey Ball. Použil jej v kampani pro pojišťovací společnost. V širším významu se však označení „smajlík“ používá pro drobné obrázky. S nimi se většina z nás setkává den, co den na mobilních displejích a počítačových monitorech. Je to právě on a jeho různě se tvářící příbuzní, kdo nám napomáhá určovat tonalitu v konverzaci, ve níž druhé osobě nevidíme do tváře.

K tomu, abychom v textu vyjádřili emoce beze slov, ovšem ono malé žluté kolečko nepotřebujeme. Tedy ne nezbytně. Klidně si totiž vystačíme jen s několika interpunkčními znaménky a speciálními znaky : – ). A přestože se může zdát, že oba typy smajlíků spadají do jedné „rodiny“ usměvavých ksichtíků. Opak je pravdou – jeden si říká emodži, zatímco pro druhého máme označení emotikon.

Zdroj: Pixabay

Úsměv, prosím

Základní rozdíl mezi emotikony a emodži vyplývá už z výše uvedeného příkladu. Zatímco v prvním případě se jedná o text, ve druhém jde o drobné obrázky, mnohdy piktogramy, znázorňující určitý pocit, aktivitu, zvíře, zaměstnání, místo a mnoho dalších věcí.

Když se podíváme do historie smajlíků, prapředka dnešních emotikonů můžeme potkat už v New York Times z roku 1862. V přetisku projevu prezidenta Abraham Lincolna se před konec závorky vloudil středník a vzniklo tak ; ). Nad totožností tohoto smajlíka však dodnes visí otazník. Jednalo se skutečně o úmyslné vyjádření úsměvu, nebo šlo o pouhou tiskovou chybu? To už se dnes nedozvíme. S tvářemi ze znaků se znovu setkáváme v roce 1881 na stránkách amerického satirického časopisu Puck. Malé „typografické umění“, jak jej magazín označoval, zahrnovalo vyjádření radosti, melancholie, lhostejnosti a úžasu.

V mezilidské komunikaci se však emotikony zahnízdily až o století později, v roce 1982. Počítačový mág Scott Fahlman tehdy navrhl svým kolegům z univerzity Carnegie Mellon, aby používali ony „vtipkovací značky“. Mělo to zabránit chybnému pochopení sdělovaných informací na školních online nástěnkách. A jak se chatovací okna usmívajícím se závorkám jednou pootevřela, nebylo cesty zpět. Tedy do doby, než je začaly vytlačovat jejich obrázkoví příbuzní.

Zdroj: Wikimedia

Svět patří emodži

Hlavní konkurenty typografických tvářiček přivedl na svět Japonec Shigetaka Kurita, když se snažil vymyslet jednoduchý způsob dorozumívání pro mobilní platformu, na které v roce 1999 pracoval. Z jeho tvůrčí dílny tehdy vzešla sada celkem 176 grafických symbolů. V té se více než obličeje objevovaly různé symboly, objekty nebo postavy.

A nechyběly ani emodži odpovídající tradiční japonské kultuře: tvář nosící masku, bílý květ, onigiri nebo například sushi. Zatímco emodži v průběhu let nabývaly na popularitě, sláva emotikonů naopak postupně uvadala. Drobné obrázky se časem z mobilních telefonů rozšířily také do dalších oblastí výpočetní techniky napříč světadíly.

V roce 2003 je pro svůj MSN Messenger adoptoval Microsoft. Roku 2007 se zabydlely v Gmailu a o rok později přišel Apple s vlastní emodži sérií. Největším mezníkem se však stal rok 2010, kdy byly zařazeny do Unicode, technické normy pro oblast výpočetní techniky. Další rok věnoval Apple drobným obrázkům vlastní klávesnici. Uživatelé tak už nemuseli stahovat speciální aplikace, jejichž prostřednictvím mohli emodži v chatování používat.

Od roku 2015 poté můžeme u lidských emodži volit mezi pěti různými tóny pleti. V tomtéž roce vyhlásil Oxford Dictionary smajlíka se slzami smíchu 😂 jako World of the Year (Slovo roku). Tím potvrdil jeho pozici trůně světa emodži. A tam se ostatně drží dodnes. Uvidíme, jaký výraz se do historie smajlíků zapíše dál.

Zdroj: Unsplash

Zdroj: appinstitute.com

TIP: Přečtěte si, co kralovalo vyhledávaným dotazům na Googlu v roce 2019.

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.

Copy link
Powered by Social Snap