fbpx
Obrazy z duše slavného graffiti umělce Banksyho

Jen málo graffiti umělců budí takový zájem, jako Banksy. Jeho díla se silnými politickými a sociálními tématy jsou lidmi horlivě vyhledávaná, diskutovaná a dalo by se říct, že ztrácí jeden z hlavních rysů ilegálního umění – jsou vítaná. V čem tkví obrovská obliba tohoto pouličního umělce? Je to vandal, nebo génius?

Reklama

Celé roky existovaly pouze domněnky, kdo Banksy je. O jeho identitě přemítala světová média, a dokonce se ji pátráním pokusil odhalit skotský novinář Craig William. Hovořilo se o bristolském umělci Robinu Gunninghamovi, který měl návaznost na všech 140 prací spjatých geografickým profilováním kriminologů na univerzitě Queen Mary v Londýně.

Francouzský umělec Thierry Guetta měl mít s Banksym podobný grafický styl, a navíc byl spatřen na několika místech v Paříži, kde později byla objevena Banksyho díla. Teorie předpokládala, že Thierry předstírá průměrnost a ve skutečnosti je legendárním graffiti umělcem.

Nejčastěji je však zmiňován zakládající člen skupiny Massive Attack Robert Del Naja, známý také jako 3D. Banksyho umění se poprvé objevilo v Del Najově rodném Bristolu, a později na místech, kde skupina měla koncertní šňůru. Asi nejzajímavějším vodítkem bylo prořeknutí se producenta a dýdžeje Goldieho v rozhovoru pro podcast Distraction Pieces: „Dneska stačí dát na tričko komiksový nápis, podepsat to Banksy a je hotovo. Nic proti Robovi, podle mě je to skvělý umělec. Převrátil svět umění vzhůru nohama.“

Sám reportér William se přiklání k variantě, že Banksy není jedna osoba, ale umělci shromažďující se kolem skupiny Massive Attack. A ti jsou autory venkovních i interiérových graffiti a mnohých preformací. Ale zůstaňme u prezentovaného jednotného čísla.

#1 Humbuk v Londýně

V roce 2004 během karnevalu v Notting Hill Banksy rozdával falešné bankovky v hodnotě 10 liber s tváří Lady Diany, která nahradila podobiznu královny Alžběty. Název zněl Banksy of England. Dodnes je možné ještě zakoupit některé kopie této bankovky.

Zdroj: ebay.co.uk

#2 Lekce konzumní společnosti

Minulý rok se Banksyho obraz v prestižní londýnské aukční síni Sotheby’s prodal za 30 milionů korun. Několik vteřin poté se však před očima publika začal až do poloviny sám skartovat. Později Banksy přiznal, že se měl zničit celý. Nová majitelka za něj zaplatila domluvenou cenu. Událost si na internetu vysloužila řadu povedených parodií.

#3 Je libo originál Banksyho?

V roce 2013 měli kolemjdoucí v newyorském Central Parku možnost zakoupit obrázky s Banksyho motivy za 60 dolarů od stánkaře. V té hodnotě je samozřejmě nepovažovali za pravé. Druhý den Banksy vydal video, ve kterém vysvětlil, že šlo o originály. Všechna díla dnes na internetu mají cenu kolem 20 tisíc dolarů.

#4 Nová laťka

Společně s umělcem Damienem Hirstem Banksy vytvořil dílo Keep it spotless. V roce 2008 bylo vydraženo za 1,7 milionu dolarů, čímž vznikl dražební rekord street-artového díla.

#5 Mezi Palestinou a Izreaelem

Banksy se podílel na otevření hotelu v Betlémě, který se nachází jen pět metrů od zdi dělící Palestinu a Izrael. The Walled Off hotel prostřednictvím umělcových výjevů vypovídá o smutném příběhu znepřátelených národů.

Zdroj: banksy.co.uk

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.