fbpx
Vteřiny věčnosti prokleté Expedice Peru 1970

Český sportovní svátek Jizerská 50 letos oslavila nejen dvaapadesáté výročí, ale i symbolických 50 let od chvíle, kdy se její duše otřásla v základech. Před půl stoletím, 1. února 1970, se jí naposledy zúčastnilo všech patnáct členů Expedice Peru ´70, z nichž mnozí závod spoluzakládali. O pár měsíců později jejich výpravu v pohoří Cordillera Blanca ukončila smrtící lavina ledu a kamení. Již půl století je tak nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské 50 i vzpomínka na tragicky zesnulé horolezce.

Reklama

Skupina patnácti českých dobrodruhů ve věku od 23 do 51 let plánovala cestu na Aljašku, kde chtěla zdolat nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley. Tehdejší režim jim tam však nedovolil vycestovat, neboť po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byly „kapitalistické“ Spojené státy Americké nežádoucí lokalitou.

Proto přišel do hry alternativní cíl. V říjnu 1969 se totiž v Československu konal kongres Mezinárodní horolezecké federace, kde skupina navázala dobré vztahy s peruánskými kolegy. Získala tak pozvání do And v Jižní Americe a začala se připravovat na Expedici Peru 1970.

Cílem horolezeckého oddílu Lokomotiva Liberec byl přes šest tisíc metrů na mořem vysoký vrchol pohoří Cordilera Blanca, Huadoy. Původně měl být při odletu do Limy 23. dubna 1970 na palubě letadla ještě šestnáctý člen týmu, Jiří Bolech. Bylo mu ale sděleno, že jeho vycestování „není v zájmu republiky“. Nevědomky mu tak socialistický aparát zachránil život.

Expedice Peru ´70 (zdroj: web jiz50.cz)

Prokletá expedice

Ve výšce 3 850 metrů byl mezi jezery Lianganuco zřízen základní tábor. Ale už od počátku byla výprava vystavená tragickým událostem. Jeden z nejlepších českých horolezců a člen reprezentace Ivan Bortel při jednom z přesunů uklouzl na běžném chodeckém terénu. Po nešťastném třicetimetrovém pádu byl na místě mrtev.

Původním cílem byl obtížný výstup jižní stěnou hory Huadoy, ale bez nejzkušenějšího horolezce skupina zvažovala zrušení expedice. Po Bortelově pohřbu ale nakonec zvolila výstup na vrchol nejvyšší peruánské hory Huascarán. Expedice se tak přesunula do základního tábora, kde ji 31. května 1970 v 15.23 hodin místního času zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 Richterovy škály.

Zemětřesení v pohoří způsobilo odtržení značné části severní stěny Huascaránu a lavina kamení a ledu pohřbila všech čtrnáct zbývajících členů českého týmu. Ten den v oblasti zemřelo další sedmdesát tisíc lidí a dodnes jde o nejhorší přírodní katastrofu v Jižní Americe.

Dalších dvanáct dní rodiny českých horolezců doufaly, že někdo přežil. Dalších dvanáct dní trvalo, než se na místo sesuvu dostala chilská záchranná expedice. Ta obratem hlásila, že všech čtrnáct Čechoslováků i chilský horolezec Pedro Nuñez, jež základní tábor také býval, zahynuli.  První československá horolezecká expedice, z níž se nikdo nevrátil.

Místo základního tábora expedice v roce 1970, fotografie tábora od Viléma Heckela a památník tragédie v Peru.

Nezapomeneme, naši Boys

Čtvrtý ročník Jizerské 50 v roce 1971 dostal přídomek „Memoriál expedice Peru 1970“. Legendární závod dodnes jako memoriál startuje u nedalekého památníku v Jizerských horách. Nedaleko místa závalu byl v roce 2011 českým velvyslanectvím umístěn památník s nápisem: „V květnu roku 1970 stál u jezera Llanganuco základní tábor československé horolezecké expedice. Při zemětřesení dne 31. 5. 1970 byl zasypán kamennou a sněhovou lavinou z vrcholu Huascaránu. Všichni členové expedice spolu se svým chilským přítelem zahynuli. Vzpomínáme na Vás, kamarádi.“

Příběh expedice ale žije dál. V srpnu loňského roku horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou trasu na Huandoy a pojmenovali ji Boys 1970. Věnovali ji zahynulým kolegům a jejich rodinám. Prvovýstupu byl přítomen i režisér a kameraman Tomáš Galásek, jenž je klíčovým tvůrcem vznikajícího sportovně-historického snímku Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti. 

Filmové vteřiny věčnosti

Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojilo přátelství, odvaha i tragédie. Nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycující nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale i život pod Andami.

Historická linie je vyprávěna prostřednictvím členů tragické expedice: dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška a pamětníků, pozůstalých a elitních horolezců 60. let minulého století. Současný příběh je zachycen obrazem i slovem Holečka a Groha. Premiéry proběhnou paralelně v Česku i Peru na přelomu letošního května a června. Pro financování posledních úprav se tvůrci pokouší získat finance prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru HitHit.cz.

Marek Holeček a Radoslav Groh při prvovýstupu cesty Boys 1970. (zdroj: archív horolezců)

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.

Copy link
Powered by Social Snap