fbpx
17 krát zajímavosti o lidském těle

Všechny mechanizmy fungování (nejen) lidského těla, reflexy a jeho schopnosti, ale i limity jsou designované v neuvěřitelném ladu, logice a dokonalosti. Příroda je neuvěřitelná. Otevíráme okno poznání sebe sama – zajímavosti o lidském těle.

Reklama

#1 Víte proč nám příroda nadělila husí kůži? Na obranu! Naježení chlupů totiž působí při střetu s dravcem hrozivě. V dávné historii se tak naši předci v bojové pozici naježili jako kočka v ohrožení.

#2 I zuby moudrosti už svého významu pozbyly. Třetí řadu stoliček totiž postupně vytlačil růst mozkové hemisféry na úkor prostoru v ústech. Člověk se musí zamyslet, proč se osmičkám tedy říká zuby moudrosti…

#3 Kdyby na sebe všechny krevní cévy lidského těla navazovaly, jejich délka by odpovídala dvou a půl násobnému obvodu Země.

#4 Většina vzduchu při vdechu i výdechu prochází jednou nosní dírkou. Ptáte se, proč máme tedy dvě? Každých několik hodin náš tělesný software nosní dírky střídá. By the way, všechny párové orgány zaručují fungování pouze s jedním z nich.

#5 Co způsobuje zvuk při tak zvaném „praskání kloubů“? Bublinky tělesných plynů, které při protažení kloubu praskají.

#6 Jazyk je tvořen osmi protkanými svaly a má podobnou strukturu jako chobot slona, nebo chapadlo chobotnice. To už je potenciál pro „hbitý jazýček“.

#7 Genetická identita je u všech lidí na 99 % stejná. Maximálně procento tak i vás geneticky dělí od jakéhokoliv člověka na celém světě.

#8 Nejrychlejšími svaly těla jsou svaly extraokulární ovládající víčka a pohyb oka. Obě oči tak mohou najednou změnit směr jediným 50 milisekundovým pohybem.

#9 Co v lidském těle roste rychleji než vlasy? Je to kostní dřeň, takže se jejího nedostatku po dárcovské transplantaci nemusíte obávat.

#10 Když opomeneme chytrý objev identifikace dle otisků prstů, vědci zatím nepřišli na to, proč nás jimi příroda obdařila. Podle jedné teorie jsou to odtokové kanálky pro vlhkost, které brání tvorbě puchýřů, další názor se přiklání ke zlepšení citlivosti prstů při dotyku.

Naše těla hrají podle stejných pravidel

#11 Proč se červenáme? A proč někdo víc a někdo méně? Způsobuje jej nával adrenalinu vyplaveného stresem. Mimochodem se nám při tom prokrví i vnitřní strana žaludku. (Odtud asi žaludeční nervóza.)

#12 Nejlechtivější částí těla je chodidlo. To je překvapení, žejo…

#13 Lidský nos dokáže detekovat asi jeden bilion pachů!

#14 Slyšeli jste, že někdo má vyšší váhu kvůli těžkým kostem? To samozřejmě není pravda, ale napadlo by vás, že jenom krev tvoří skoro 10 procent tělesné hmotnosti?

#15 Jediným orgánem těla bez přísunu krve je oční rohovka. Kyslík získává přímo ze vzduchu.

#16 Mezi narozením a úmrtím (v seniorském věku) se počet kostí lidského těla redukuje z 300 na 206. Zhruba čtvrtina všech kostí se nachází v rámci dolních končetin.

#17 Nemusíte to hned po přečtení zkoušet. Není to fyziologicky možné – nelze se najednou nadechnout i polknout. Přestože si ceníme vaší zvídavosti, opravdu to nejde, viďte?

Zdroj: Unsplash

Zdroj: allthatsinteresting.com

Přečtěte si o nejpodivnější potřebě lidského těla – spánku

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.

Copy link
Powered by Social Snap