fbpx
Darwinovy ceny: Průřez bizarními oceněními

Americká molekulární bioložka Wendy Northcutt se na Stanfordské univerzitě podílela na vývoji léčby rakoviny a cukrovky. Do historie však zapsala něčím jiným – založila Darwinovu cenu, ocenění pro ty, kteří se vlastní hloupostí vymazali z mapy lidského genofondu, ať už reprodukčně, nebo smrtí.

Reklama

Pro bizarní ocenění stanovila jasná pravidla. Nominovaný musí být neschopen reprodukce, nebo se zabít. Jeho čin musí být příkladem skutečně výjimečného a neuvěřitelného selhání soudnosti – hloupost kandidátů musí být skutečně jedinečná. Zároveň tento akt musí spáchat z vlastního rozhodnutí a sami.

Samozřejmostí je dosažení dospělosti a plné dušení zdraví. Neboť jen zdravý jedinec může vyniknout retardovaným chováním. A konečně – pravdivost činu musí být ověřitelná. Vznikla tak sbírka neuvěřitelných příběhů, které už – navzdory tragickým událostem – baví svět už patnáct let. Přinášíme výběr těch nešílenějších laureátů Darwinovy ceny.

Auto, ďábelský to stroj!

1995 Čtyřiatřicetiletý Američan James Burns se rozhodl opravit nákladní automobil za jízdy. Předal na dálnici řízení svému kolegovi a sám vlezl pod vůz, aby našel zdroj divného zvuku, který zněl z podvozku vozidla. Oblečení se mu ale zachytilo do rozjeté hnací hřídele a řidič později uvedl, že Burnse po zastavení našel doslova zamotaného do hřídele.

1990 Stejně starý muž se v Austrálii pokusil z nákladního vozu značky Bedford ukradnout motor. Vlezl pod podvozek a začal jej odpojovat. Náhle se však motor uvolnil a spadl zloději přímo na hlavu. Nedaleko mrtvého muže byl nalezen v „bazénku zvratků“ nalezen i jeho komplic. Majitel firmy vlastnící vozidlo prohlásil, že jej chtěl vyřadil z provozu a kdyby někdo o motor auta požádal, dal by mu ho.

2014 Brit Scott McKimmie si nedělal s technickým stavem svého růžového Volkswagenu Cabrio starosti. Brzy ráno po cestě z místní hospody vklouzl pod kapotu, aby pomocí kontaktu dvou kabelů vyvolal zapalovací jiskru. Bohužel při tom zapomněl dát ruční brzdu a auto ho přejelo. Vozidlo na volnoběh pokračovalo dál a nešťastníkovi způsobilo na 36 amputací. Koroner později prohlásil, že příčinou tragédie byla neobvyklá technologická metoda.

Zdroj: Pixabay

Zvířata v roli kata hlouposti

1999 Jednačtyřicetiletý Malajsijec Xu byl jedním ze 13 řidičů autobusu v šanghajské safari. Jeho autobus plný dětí přestal jet ve výběhu s tygry. Xu se rozhodoval, jestli zemře v autobuse po trýznivém mučení křičících školáků, nebo bude riskovat smrt venku. Rozhodl se pro to druhé a šel připojit vůz na tažné lano. Tygři na řidiče obratem zaútočili a před svědky jej rozsápali. Jeho smrt údajně dětem poskytla památný příklad nebezpečí hlouposti v akci.

2007 Třiadvacetiletý Srb podcenil účinky alkoholu na svůj úsudek a rozhodl se pod vlivem a nahý podělit o pivo s medvědy Mashou a Mishou v Bělehradské zoologické zahrady. Ti to zřejmě úplně nekvitovali a rozhodli se hloupý nápad potrestat. Mladíkova mrtvola byla nalezena v jejich výběhu mezi plechovkami piva. Ředitel zoo prohlásil, že jen idiot by vlezl do medvědího výběhu. To samé usoudila i porota Darwinovy ceny.

2018 Ind Prabhu Bhatara jel ze svatby a po cestě zastavil u silnice, aby vykonal potřebu. V lese zahlédl zraněného medvěda a nenapadlo ho nic jiného než s ním udělat selfie. Medvěd ale nebyl tak zraněný, jak působil, muže srazil na zem a začal na něj útočit. Mezitím na silnici zastavila další vozidla, jejichž pasažéři si celý incident nahráli na mobil. Na pomoc se mu vydal jen pes, medvěd se ale rozhodl, že nejdříve v první řadě zabije Prabhu Bhatara.

Zdroj: Pixabay

Ta mužská chlouba…

1993 Nejmenovaný muž si před pohlavním stykem ve snaze posílit svůj výkon do penisu injekčně vpravil kokain. Po třech dnech nepřetržité erekce byl přijat pro neschopnost se vyprázdnit v nemocnici. Po třech dnech sice ztopoření údu opadlo, ale muž začal rozsáhle vnitřně krvácet. Lékaři mu byli kvůli postupující gangréně nuceni amputovat obě ony nad kolenem a – až na jeden – všechny prsty na rukou. Lékaři na případ upozornili, aby varovali před užívání kokainu jako sexuálního stimulantu.

2004 Dvaačtyřicetiletý Rumun se v hospodě nejen opil, ale i prohrál sázku. Navlékl si proto na pohlavní úd prsten, který ale následně nešel sundat. Stud mu nedovolil vyhledat lékařskou pomoc, ale po dvou dnech už trpěl neskutečnou bolestí a do nemocnice dorazil. Od lékařů si vyslechl hrozný rozsudek své plodnosti – kvůli postupující gangréně mu pohlavní úd musí být amputován, aby se nekróza nerozšířila do zbytku těla a nezabila jej. Muž tak také patří mezi ne příliš rozšířené držitele Darwinovy ceny, kteří přežili.

2016 Osmapadesátiletý Američan Clifford Ray Jones v zimě řídil své vozidlo. Nebyl připoutaný. Neměl ani kalhoty. A mimo to na mobilu hledal pornografii. Svůj luxusní automobil při nehodě převrátil na střechu, vypadl střešním oknem a při svém posledním vyvrcholení se zabil.

Zdroj: Pixabay

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.