fbpx
Stačí málo: Sebevražedné úmysly

Bizarní, nepochopitelný, šokující i dojemný. Sklon k dobrovolnému ukončení života je starý stejně jako lidstvo samo. Nehledě na politické zřízení, výši hrubého domácího produktu, nebo počet slunečných dní – myšlenka na dobrovolnou smrt si nevybírá čas, místo, ani záminku. I proto fenomén sebevražd skrývá jistou přitažlivost, jak uvádí Monestierova kniha Dějiny sebevražd: „Sebevražda je sladké šílenství pro toho, kdo o ní přemýšlí; lákavé šílenství pro toho, kdo na ní myslí.“ Přečtěte si o statistikách a podivných případech tohoto fenoménu.

Reklama

Nejméně úmrtí vlastním zaviněním je na Kostarice a v Řecku, nejvíce pak na Srí Lance, v Maďarsku a Rusku. Česká republika se pohybuje na škále evropského průměru. Český statistický úřad uvádí mírně klesající tendenci se současnými zhruba 1500 sebevraždami za rok. Pro představu je to zhruba trojnásobek počtu usmrcených osob při dopravních nehodách, asi polovina z definitivního čísla smrtelných úrazů a nehod či desetinásobek počtu vražd.

Čtěte: Sebevražda omylem? Hodná laureáta Darwinovy ceny

Jednou z nejčastějších příčin vedoucích k sebevraždě je nešťastná láska. Nenaplněná láska, párová smrt, sebevražda v pomstě svému protějšku. Dále vyhoření – tedy jeden z faktorů (nebo jejich kombinace) jako jsou bankrot, ztráta blízkých lidí či živobytí. Přestože neexistuje zásadní důvod pro smrt, je těch dílčích více než hlasů pro život. Následují oběti duševních chorob. Skutečná bída a nesnesitelné strádání je pak na chvostu. Dá se žít v – pro moderní Evropany – nepochopitelných podmínkách. A dá se tak žít šťastně. No a pak existují překvapivé a bizarní sebevražedné motivy.

Zmařená příležitost

Až dojemná jsou vyprávění o nejpodivnějších motivech sebevrahů: Sedmdesátiletý muž celý život maloval motiv moře a na sklonku svého života jej spatřil poprvé na vlastní oči . V dojetí nad tímto setkáním s vlastním snem skočil do průplavu a utopil se. Jiný muž, chovatel a milovník zvířat, se podle svých příbuzných nemohl přenést přes smrt krávy ze svého stáda a krátce na to ztratil stotřicetikilového vepře. I přes dobré existenční podmínky skočil pod projíždějící vlak. A třeba starostu jedné obce v Rakousku zaskočila nominace jeho „hnízda“ mezi regiony, kde bude možná umístěna výzkumná laboratoř jaderného odpadu. Ještě, než bylo pro místo rozhodnuto, způsobil si smrt.

Světoznámý kardiochirurg Christian Barnard operoval Jihoafričanku Elisabeth Nel. Ta druhý den skočila ze čtvrtého nemocničního patra a na místě zemřela. Americký policista v „korunách“ newyorských budov zachránil sebevraha, aby se o pár hodin později zastřelil. Jiný mladý muž se zabil v den své svatby, neboť se jeho rodiče odmítli setkat s jeho vyvolenou. Strach z rozdělení zase „smrtelně vyděsil“ dvacetiletá dvojčata, jež raději spáchala sebevraždu, než aby musela odděleně strávit povinnou vojenskou službu.

Seznamte se s koncem

Podivná milostná aféra se odehrála v devadesátých letech ve Spojených státech Amerických. Žena se v zahradě svého domu rozešla se svým milencem, který sdělení neunesl a tváří v tvář se svou láskou si prostřelil hlavu. Výstřel však vzbudil jejího manžela, jenž přispěchal k místě činu, situaci rychle pochopil, vzal do ruky smrtící zbraň a rozšířil na místě její oběti na dvě.

Na vyšší princip zase poukázal jistý Alain Escoffier, který se v osmdesátých letech upálil v pařížské pobočce ruské letecké společnosti Aeroflot. Protestoval tak proti porušování lidských práv v komunistických zemích. Naopak svou vinu, nebo snad nenávist lidu, neunesl britský státník lord Castlereagh. Ten byl strůjcem ukončení irského povstání v roce 1798 a jakýmsi lobbyistou připravujícím sjednocení Velké Británie a Irska o dva roky později. Zároveň podporoval rozvod krále Jiřího IV., což občané britské konstituční monarchie nesli velmi těžce. Nejméně oblíbený muž Anglie si vzal život ve třiapadesáti letech – prořízl si na svém panství břitvou hrdlo.

Ocitli jste se v tíživé životní situaci? Kontaktujte pomoc na Modré lince +420 608 902 410. Nejste na to sami.

Reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa se nezobrazí.